Огласи за прибирање понуди за екскурзии и фотографирање

Врз основа на член 42 од Закон за основно образование (Сл.весник на РСМ 161/19, 229/20) и Правилникот зa начинот нa изведување нa екскурзиите, излетите и другите вонучилишни активности на учениците од основните училишта, ООУ Кузман Јосифовски-Питу, Кисела Вода, Скопје, објавува:

ЈАВЕН  ОГЛАС

за  прибирање  на  понуди  за  изведување  на  екскурзии, излети и други

вонучилишни акивности на учениците во учебната 2022/2023 година

1. Еднодневен излет за учениците од 1-9 одделение
  2. Еднодневна екскурзија за учениците од 3 одделение.
  3. Дводневна екскурзија за учениците од 6 одделение.
  4. Тродневна екскурзија за учениците од 9 одделение.
  5. Четиридневна настава во природа за учениците од 5 одделение

Набавката е делива на пет дела.

Училиштето  како  најповолен  понудувач  ќе  го  избере  понудувачот  кој  ги  исполнува  следниве минимални услови:

• да е регистриран  согласно  позитивните  прописи  на  РСМ  за  вршење  на  соодветна  туристичка  дејност
  • да е регистриран најмалку три години пред изведувањето на екскурзијата, излетот или друга вонучилшна активност на учениците од основните училишта
  • да има успешно реализирано сопствена аранжманска програма во РСМ
  • да ги исполнуваат  условите  за  превоз  на  групи деца, согласно  Законот  за  безбедност  на  сообраќајот  на  патиштата и  Правилникот  за  посебни  технички  барања  на  возилата  со  кои  се  превезуваат  групи  деца.

Критериум за избор на најповолна понуда е најниска цена. Доколку две или повеќе понуди имаат иста цена за најповолна ќе биде избрана понудата која е прва донесена.

Огласот  трае  5 работни дена  од  денот  на  објавувањето.

Тендерската документација да се подигне во просториите на секретарот на училиштето од 09:00 до 14:00 часот.

Понудите со потребните документи да се достават до ООУ Кузман Јосифовски-Питу ул. Антон Попов бр.2, Скопје, во затворен плик, во писмена форма, во архивата на училиштето, со  назнака: ЗА ОГЛАС за прибирање на понуди за изведување на екскурзии, излети и други вонучилишни активности. Во горниот лев агол на запечатениот плик да се назначи НЕ ОТВОРАЈ.

Понудата се доставува во оригинален примерок, потпишан и заверен од одговорно лице  на понудувачот и во согласност со Правилникот  за начинот на изведување на екскурзиите, излетите и другите вонучилишни активности од основните училишта бр.12-13487/1 од 19.11.2019 година.

Најповолниот понудувач е должен да достави банкарска гаранција од 5 % од вкупната вредност на доворот во рок од 3 дена од потпишување на истиот. Рокот за доставување на понудите е 5 работни дена од денот на објавувањето, односно до 14.00 часот на 15.03.2023 година.

Понудата која ќе пристигне подоцна ќе биде одбиена како неприфатлива.

Некомплетни, нецелосни и ненавремено доставени понуди нема да се разгледуваат од комисијата.

Комисија за прибирање на понуди

ООУ Кузман Јосифовски – Питу Скопје

——————————————-

Врз основа на член 113 од Законот за основно образование (Сл. весник на РСМ бр. 161/19, 229/20), согласно, OОУ „Кузман Јосифовски Питу“ Кисела Вода, Скопје, објавува:

ЈАВЕН ОГЛАС

за прибирање понуди за фотографирање ученици за учебната 2022/2023 година

1.Предмет: Барање за прибирање понуди

2.Поднесувач на барањето: ООУ Кузман Јосифовски – Питу, Кисела Вода, Скопје, со седиште на ул. Антон Попов бр. 2, Скопје.

1. Понудата треба да содржи цена по ученик за:

1. Пакет фотографии за ученици – полуматуранти

• 22 фотографии во формат 3,5 x 4,5 см и 2,5 х3,5 см во боја
  • 4 фотографии во формат 7,5 х10см во боја
  • 1 фотографии во формат 10х15 см во боја
  • 1 портретна фотографија во формат 13х18 см во боја
  • 1 портретна фотографија во формат 15х21 см во боја
  • 1 портретна фотографија во формат 20х30 см во боја
  • колор алманах испечатен на квалитетна кунздрук хартија со тврда сјајна корица(350 гр.).
  1. II. Групно фотографирање по одделенија  ( I-во до IX-то одд )

1. 4. Задолжителни прилози кон понудата:
  • Име, презиме и адреса за физичко лице;
  • Доказ за идентитет – фотокопија од лична карта за физички лица или тековна состојба од Централен регистер за правни лица не постара од 6 месеци;
  • Потврда дека врз правниот субјект не е отворена стечајна постапка, не постара од 6 месеци, издадена од ЦРМ.
  • Потврда дека врз правниот субјект не е отворена ликвидациона постапка, не постара од 6 месеци, издена од ЦРМ.
  • ДРД Образец – Документ за регистрирана дејност не постар од 6 месеци, издаден од ЦРМ. (правни лица).

Документите се доставуваат во оргинал или заверени на нотар.

5. Критериум за избор на најповолна понуда:

– најниска цена

Огласот  трае  5 работни дена  од  денот  на  објавувањето.

Тендерската документација да се подигне во просториите на секретарот на училиштето од 09:00 до 13:00 часот.

Понудите со потребните документи да се достават до ООУ Кузман Јосифовски-Питу ул.Антон Попов бр.2, Скопје, за Комисија за прибирање на понуди,  препорачано по  пошта  или  лично  со  назнака: ЗА ОГЛАС- Прибирање понуди за фотографирање на ученици во учебната 2022/2023 година. Во горниот лев агол на запечатениот плик да се назначи НЕ ОТВОРАЈ.

Комисија за прибирање на понуди

ООУ Кузман Јосифовски – Питу Скопје